SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: 886 649 502 lub 535 334 854
w godz. 17:00 – 09:00 690 075 555

Odszkodowania i zadośćuczynienia dla pokrzywdzonych w wypadkach komunikacyjnych – czy warto iść do Sądu

Powszechność wypadków i rozwój infrastruktury komunikacyjnej spowodował konieczność objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej (OC) wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi. Dzięki takim ubezpieczeniom możemy otrzymać odszkodowanie komunikacyjne w określonych przypadkach.

Odszkodowanie komunikacyjne jest świadczeniem  przysługującym osobie poszkodowanej za szkodę osobową lub rzeczową, powstałą na skutek wypadku drogowego lub kolizji drogowej, o ile osoba ta nie jest sprawcą zdarzenia. Jego celem jest finansowa rekompensata szkody, która powstała po stronie poszkodowanego wskutek zdarzenia. Odszkodowanie przysługuje zarówno poszkodowanemu kierowcy, pasażerom, pieszym, rowerzystom i wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego.

Należy pamiętać, iż w związku z art. 444 kodeksu cywilnego na podstawie art. 445 § 1 kodeksu cywilnego poszkodowany może domagać się również zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne. Zadośćuczynienie jest świadczeniem niezależnym od stopnia uszczerbku na zdrowiu określonego przez lekarza, o czym wielu z poszkodowanych nie ma pojęcia. W tej sytuacji to sami poszkodowani oceniają na ile powinno być wycenione ich zdrowie, dając jednocześnie ubezpieczycielom pewien punkt odniesienia, ponieważ obecnie w polskim systemie prawny nie ma ustalonych sztywnych reguł ustalania wysokości zadośćuczynienia.

Ponadto zgodnie z art. 446 § 4 k.c. sąd może przyznać kwotę zadośćuczynienia pieniężnego za śmierć najbliższym członkom rodziny zmarłego.

Z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC świadczenia odszkodowawcze wypłaca  zakład ubezpieczeń wówczas, gdy posiadacz lub kierujący pojazdem  mechanicznym jest zobowiązany do odszkodowania za wyrządzoną pojazdem szkodę.

Jednakże towarzystwa ubezpieczeniowe nagminnie zaniżają kwoty odszkodowań i zadośćuczynienia dla ofiar wypadków drogowych, spodziewając się, iż osoby uprawnione nie będą występować na drogę sądową ze względu na jej skomplikowanie. Z doświadczenia kancelarii wynika, iż wysokości zadośćuczynienia często zaniżane są co najmniej kilkukrotnie,  mówiąc inaczej ubezpieczyciel wypłaca co najwyżej nie więcej niż 30 %  należnej sumy.

Dla osoby poszkodowanej, niebędącej prawnikiem, faktycznie postępowanie sądowe może być skomplikowane. Jednakże w takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika, przy czym należy pamiętać, iż cena za usługę nie musi być wysoka. W kancelarii adwokata Jarosława Woźniaka ustalona jest ona indywidualnie, również z uwzględnieniem dochodów klientów tak, aby również osoby uboższe mogły skorzystać z pomocy prawnika.

Na rynku ubezpieczeniowym powstaje coraz więcej kancelarii odszkodowawczych, które nastawione są tak naprawdę jedynie na swój zysk, a nie na rzetelną pomoc poszkodowanym. Należy pamiętać, iż w instytucjach tych nie są zatrudniani profesjonalni pełnomocnicy, przez co nie mogą oni reprezentować ofiar wypadków przed sądem (w tej mierze korzystają i tak z pomocy adwokatów czy radców prawnych). Ponadto wbrew przypuszczeniom korzystanie z usług kancelarii odszkodowawczych jest znacznie bardziej kosztowne, niż pomoc prawnika. Kancelarie te często pobierają w formie wynagrodzenia znaczną część uzyskanego odszkodowania i zadośćuczynienia.

Podsumowując, w przypadku ubiegania się o odszkodowanie czy zadośćuczynienie warto skorzystać z pomocy adwokata, by uzyskać uczciwe i satysfakcjonujące świadczenie, przy czym należy mieć na uwadze, iż pomoc prawna nie zawsze musi być wysoce kosztowna.

Kancelaria adwokata Jarosława Woźniaka specjalizuje się w uzyskiwaniu świadczeń związanych z wypadkami komunikacyjnymi oraz błędami medycznymi – stąd zapraszamy do korzystania z naszych usług w tym zakresie.

KategoriaPrawo Cywilne
Write a comment:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

© 2005 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone Adwokat Jarosław Woźniak: Kancelaria Adwokacka,
Gniezno ul. Tumska 14/3 oraz Września
Zasady Poufności  | Nota Prawna   | Klauzula Informacyjna  

ZNAJDŹ NAS NA:

Strony www: OpenArt Studio

Online Shopping in BangladeshCheap Hotels in Bangladesh